Wprowadzenie firmy na giełdę
Debiut giełdowy to dla wielu firm zwieńczenie pewnego etapu działalności. To również początek nowej drogi, gdyż status spółki giełdowej otwiera przed nią nowe możliwości. Jakie korzyści przynosi wprowadzenie firmy na giełdę? O tym piszemy poniżej.
Giełda nie tylko gigantów
Spółki giełdowe bardzo często kojarzone są z wielkimi i znanymi markami jak PKN Orlen, KGHM czy banki. Tymczasem na GPW oprócz kilkunastu gigantów notowanych jest wiele średnich, a nawet względnie niewielkich spółek. To zróżnicowanie powinno stanowić zachętę dla wszystkich właścicieli spółek, które dobrze radzą sobie w swojej branży, ale poszukują nowych możliwości rozwoju.
Co daje debiut na giełdzie?
Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się w gronie spółek giełdowych daje firmie szereg korzyści. Są to przede wszystkim możliwość pozyskania kapitału na dalszy rozwój, zwiększenie rozpoznawalności oraz wiarygodność w oczach klientów i kontrahentów. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych niejako z automatu jest postrzegana jako stabilny partner, co może mieć duże przełożenie na wielkość podpisanych umów handlowych. To z kolei przyczynia się do uzyskania lepszych warunków np. cen, co dodatkowo umacnia jej pozycję na rynku.
Ile trwa proces wejścia spółki na giełdę?
Regulacje rządzące rynkiem kapitałowym są dość skomplikowane. W praktyce debiut giełdowy to proces, który musi potrwać. Od czasu powstania spółki akcyjnej (tylko one mogą przeprowadzić IPO, czyli wejść na GPW) do dnia debiutu mija zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, a nawet dłużej. W tym czasie Komisja Nadzoru Finansowego rozpatruje prospekt emisyjny złożony przez właścicieli spółki aspirującej do grona firm notowanych na giełdzie.
Pierwszy dzień notowań giełdowych jest z pewnością jednym z tych dni, które założyciele spółki będą pamiętać latami.